Bár a természet lassan ébredni készül, február végén még oly kopár az erdő és a rét, hogy azt hinnénk, élettelen. De még ilyenkor is megbújik az élet és vele együtt a természet gyógyító ereje, csak tudnunk kell, mit keressünk.
Tél végén, tavasz elején, amikor a fagy már enged egy kicsi, érdemes gyűjteni a gyógynövények gyökereit, például a fekete nadálytövet. Lehetőleg újhold idején ássuk ki a földből, mert hatóanyagai ekkor a legkoncentráltabbak. Házipatikánk számára könnyedén készíthetünk belőle tinktúrát vagy pépes pakolást.
Mire jó a fekete nadálytő gyökér?
Ez a gyógynövény rendkívül sokoldalú és régóta jól ismert a népi gyógyászatban. Rendkívül gazdag gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatóanyagokban, ezért elsősorban ízületi panaszok enyhítésére alkalmazzák hagyományosan. Ezen kívül azonban számos más területen is jótékony. Zúzódásokat, izomhúzódásokat, véraláfutást, duzzanatokat kezelhetünk vele. Emellett meggyorsítja a törött csontok összeforrását. A népi nyelv ezért is nevezi „forrasztó fűnek”. Szintén hatásos visszeres panaszok esetén pakolás vagy kenőcs formájában.
Belsőleg immunrendszer erősítő, koleszterinszint csökkentő, vérnyomás szabályozó hatású, adaptogén hatóanyagai pedig javíthatják az alvásminőséget és segíthetnek a stresszkezelésben. Belsőleges fogyasztása azonban nagy körültekintést igényel, tekintve, hogy mérgező hatású alkaloidokat tartalmaz. Inkább kerüljük a belsőleges akalmazását!
Hogyan alkalmazzuk?
A fekete nadálytő külsőleg biztonságosan alkalmazható, és számos változatban állíthatjuk egészségünk szolgálatába: alkoholos kivonatként, krémek és kenőcsök formájában, pakolás és borogatás készítésével, masszázsolajhoz adva, vagy fürdővízhez adva. Ezek mindegyike nagyszerű lehet ízületi és izomfájdalmak enyhítésében, zúzódások és rándulások esetén.
Fekete nadálytő tinktúra készítése: a friss gyökereket daraboljuk fel, majd tegyük egy üvegbe. Öntsünk rá pálinkát úgy, hogy az teljesen ellepje a gyökereket. Tegyük meleg helyre, kályha közelébe vagy napra. Két hét múlva szűrjük le és töltsük sötét üvegbe. Ezzel dörzsöljük be a fájó, sajgó testrészeket, vagy egy vászondarab segítségével borogassuk be a visszeres területet, zúzódásokat, duzzanatokat.
Az alkohol nagyon jó vivőanyag, mely könnyen és gyorsan felszívódik a bőrön keresztül. Fokozza a vérkeringést, így a vérárammal a hatóanyagok gyorsan eljutnak a mélyebb szövetekbe kifejtve hatásukat. A fekete nadálytő tinktúra remek választás az ízületi gyulladás és izomfájdalmak gyors és hatékony kezelésében.
Pépes pakolás: ehhez a gyökereket meg kell szárítani, majd finomra darálni. Egy kis edényben forró vízzel és néhány csepp étolajjal gyorsan péppé keverjük a szükséges mennyiségű őrleményt, majd felkenjük egy vászonkendőre és azon melegen a beteg testrészre helyezzük és rákötjük.
Ízületi gyulladásnál a meleg pakolás nem célszerű, mert felerősítheti a gyulladást. Tehát abban az esetben, ha az ízület duzzadt, az ízület környéki bőr vörös és tapintásra forró, úgy ne alkalmazzuk ezt a módszert. A pakolás sokkal inkább izomgörcsöknél, zúzódásoknál vagy csonttörésnél lehet hatékony kiegészítő kezelésként.
Krémek és kenőcsök: a finom porrá őrölt fekete nadálytő gyökeret keverjük össze annyi olajjal vagy zsírral, hogy kenhető állagú legyen. Könnyebb választás, ha egy kész krémhez adjuk, például körömvirág kenőcshöz keverjük. Ezt a kenőcsöt remekül használhatjuk véraláfutások, zúzódások, izomfájdalmak, vagy ízületi gyulladás esetén. Szintén hatékony nehezen gyógyuló sebek, lábszárfekély és visszeres panaszok enyhítésére.
Ülőfürdő: ez a módszer szintén nem javasolt ízületi gyulladásnál. Az ülőfürdőhöz készítsünk főzetet fekete nadálytő gyökérből, majd öntsük a fürdővizünkhöz. Üldögéljünk benne legalább 15-20 percig. Ez a fürdő beválhat visszeres panaszoknál, aranyérnél, izomgörcsöknél és izomfájdalomnál, zúzódásoknál.
Milyen más gyógynövényekkel alkalmazhatjuk együttesen?
A fekete nadálytő nem csupán önmagában használható. Hasonló tulajdonságú gyógynövényekkel együttesen hatékonyabban fejtheti ki jótékony hatásait. Legtöbbször gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmazó gyógynövényekkel használják, mint például a körömvirág vagy az orbáncfű, melyek kiváló gyulladáscsökkentők. Nehezen gyógyuló sebekre és visszeres panaszokra is tökéletes kombinációt alkot e három gyógynövény együttesen.
Ízületi panaszokra árniával, kakukkfűvel és rozmaringgal még jobb hatást lehet elérni a gyulladás csökkentésében.
Ezekből a gyógynövényekből alkottuk meg a Svédkeserűs Mesterbalzsamot, mely kiegészülve az Eredeti Svédkeserűvel, hatékony megoldást jelenthet az ízületi gyulladások és fájdalmak csökkentésében.