Aki szeret kirándulni, annak most érdemes figyelnie vagy tudatosan keresnie erdők szélén, mezőkön vagy domboldalakon az orbáncfüvet. Könnyen észrevehető, júliustól szeptemberig virító, feltűnően aranysárga virágai messziről hívogatnak. E kedves gyógynövényt nem csak csodálni, de gyűjteni is érdemes, hiszen a körömvirág mellett az egyik legsokoldalúbb gyógynövény, melyet számos módon hasznosíthatunk házipatikánkban.
Az orbáncfű leginkább stresszoldó, idegnyugtató gyógynövényként ismert és használatos. Főzete és alkoholos kivonata is hatékony erre a célra.
Teája jótékony hatású idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok, gyomorfekély, bélfekély, alvászavarok esetén. Epebántalmaknál is javasolt, mivel javítja az epeutak tónusát, hatékonyan segít epegörcs esetén.
Ülőfürdőként aranyeres bántalmaknál, lemosószerként pikkelysömör, aknés bőr és ekcéma esetén is használhatjuk főzetét.
Vérvörös illóolaja sebgyógyító, hámosító hatású. Kiváló véraláfutások, zúzódások, rándulások, égési sérülések kezelésére, illetve érdes, berepedezett bőr mindennapos ápolására.
Mire ajánlja Maria Treben asszony az orbáncfüvet?
Maria Treben megfigyelései során az orbáncfű számos gyógyhatását lejegyezte, melyet életművében, az Egészség Isten patikájából című könyvében is közzétett. Véleménye szerint az orbáncfűnek minden házipatikában ott a helye, hiszen számos betegségre hatékony természetes gyógymódot nyújt.
Arcbőr érdessége, extra száraz, kirepedezett bőr ápolására
Az időjárási viszontagságok, az erős szél, a nyári napsütés vagy a téli hideg a bőrt igencsak igénybe veszi. Aki sokat tartózkodik a szabadban, kertészkedik vagy más kinti munkát végez, annak arcbőre túlzottan kiszáradhat, érdessé válhat. Ilyen esetben jusson eszünkbe az orbáncfű olaj, mellyel naponta bekenve az arcunkat, hamar megszűnik a bőr érdessége.
Kiváló hámosító és bőrápoló tulajdonságai miatt ugyanígy alkalmazhatjuk kirepedezett kezekre és sarokra, valamint nagyon száraz bőr esetén az egész test ápolására.
Az orbáncfű vérvörös olaja könnyen megszínezi a ruhaneműt, és sajnos nehezen távolítható el a textíliából. Ezért használata során várjuk meg, amíg teljesen beszívódik, és csak utána öltözzünk fel. Sajnos a reggeli rohanásban általában nincs idő várakozni. Ilyenkor jó alternatíva lehet az orbáncfűolaj balzsam, mely magába zárja az orbáncfűolaj, a földimogyoróolaj, jojobaolaj, és méhviasz számos pozitív tulajdonságait. Regenerálja, nyugtatja, ápolja a bőrt, akár bőrérdességről, akár napon történő leégésről van szó. Könnyen beszívódik és nem hagy nyomot a ruhaneműn.
Érzékeny, kiszáradásra hajlamos bőr esetén használhatunk orbáncfű tartalmú szappant mindennapi tisztálkodásunkhoz, így segítve a bőr regenerálódását és megelőzve annak kirepedezését. A Svédkeserűs körömvirág-orbáncfű natúr szappan 100%-ban természetes összetételű. A hámosító és gyulladáscsökkentő hatású körömvirág és orbáncfű mellett bőrtápláló vörös agyagot és antioxidáns, bőrápoló szekliceolajat is tartalmaz.
Pikkelysömörre
A pikkelysömör egy rózsaszín folttal kezdődik, amelyet halvány, ezüst pikkelyek borítanak. Ha az ember a körmével megkaparja ezt a felületet, a pikkelyek viaszként repedeznek fel. Ha a pikkelyeket levesszük, apró, vérző pontok keletkeznek. A betegnek eközben panaszai nincsenek, csupán enyhe viszketést érez. A tünetek általában rohamszerűen jelentkeznek, leggyakrabban a könyökön, a térden, a keresztcsont környékén és a hajas fejbőrön. Eltűnésekor nem hagy heget. Olyan is előfordul, hogy valakinél változó intenzitással ugyan, de folyamatosan jelen vannak a bőrtünetek. Ennek a bőrbetegségnek a pontos okai máig ismeretlenek, legvalószínűbb, hogy valamilyen idegi dolog, stressz okozza, illetve tudósok összefüggésbe hozzák a zsíranyagcsere zavarával is.
Mivel a betegség valódi okaira még nem derült fény, ezért leginkább a tünetek enyhítését célzó kezeléseket lehet alkalmazni. A természet patikájából ehhez segítségül hívhatjuk az orbáncfű olajat, mellyel a pikkelyek ledörzsölése után kenjük be a problémás területet. Nagyon gyorsan begyógyítja a vérző pontokat, segíti a bőr regenerálódását és szünteti a viszketést.
Vérömleny, véraláfutás
Az orbáncfű segíti a véraláfutások és vérömlenyek felszívódását. Maria Treben ezt több páciensen is kipróbált, és azt tapasztalta, hogy valóban felgyorsította a véraláfutások regenerálódását. Seprűvéna esetén is használható, segít halványítani a kékes-lilás elszíneződést. Erre a célra naponta többször kenjük be orbáncfű olajjal vagy orbáncfű balzsammal az érintett területet.
Klimax tüneteinek enyhítésére
Maria Treben nőként maga is megtapasztalta a klimax-szal járó tüneteket, és az általa javasolt gyógynövényeket saját magán is alkalmazta. A változókorban a hormonok furcsa játékaként jelentkeznek hőhullámok, alvászavar és megmagyarázhatatlan idegesség, ingerlékenység. Ez utóbbi esetén hatékony az orbáncfű főzete. Maria Treben napi két csészével ajánlja fogyasztani, legalább két héten át. Egy púpozott teáskanál szárított orbáncfüvet leforrázzunk egy csésze vízzel, fél percig állni hagyjuk, majd leszűrve, langyosra hűtve, apró kortyokban elfogyasztjuk.
Menstruációs problémák
A menstruáció zavarait, mint rendszertelen ciklus, erős havi vérzés, fájdalmas alhasi görcsök, számos ok kiválthatja. Sokszor azonban stressz, idegrendszeri zavarok okozzák, főként pubertáns korban. Amennyiben szakorvosunk nem állapít meg a háttérben húzódó komolyabb okot vagy betegséget, úgy biztosak lehetünk benne, hogy csupán a vegetatív idegrendszer túlérzékenysége idézi elő panaszainkat. Ilyen esetben segítségül hívhatjuk az orbáncfű teát, melyet napi két bögrével ajánlott elfogyasztani a menstruációs ciklus második felében.
Isiászra
Maria Treben erre a betegségre is hatékonynak találta az orbáncfű olaját, ezért több páciensen is alkalmazta a fájdalom csillapítására és a gyulladás csökkentésére.
Maga az isiász lényegében az alsó végtagban az ülőideg mentén kisugárzó fájdalom, melyet okozhat a porckorong kopása, károsodása, az ülőideg sérülése, de anyagcsere-betegség vagy csípőízületi gyulladás kisugárzása is. Maria Treben úgy tapasztalta, hogy az ilyenkor jelentkező fájdalomnál gyors enyhítést hozhat, ha orbáncfű olajjal bedörzsöljük a fájó területet.
Van-e mellékhatása az orbáncfűnek?
Az orbáncfű belsőleges fogyasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy számos hatóanyaga befolyásolja az antidepresszáns gyógyszerek hatását. Ilyen gyógyszerek szedése esetén konzultáljunk kezelőorvosunkkal, mielőtt orbáncfű kúrába kezdenénk.
Terhesség és szoptatás alatt nem javasolt az orbáncfű tartalmú teák és étrend-kiegészítők fogyasztása.
Az orbáncfű fényérzékenyítő hatású, ami annyit jelent, hogy tartós fogyasztása esetén könnyebben leégünk a napon. Ezért orbáncfű kúra alatt kerüljük a napozást és a hétköznapokban is használjunk fényvédő krémeket. Nyaralás előtt néhány nappal érdemes felfüggeszteni az orbáncfű szedését és majd csak a nyaralást követően folytatni a kúrát.
Felhasznált forrás: Maria Treben – Bőrbetegségek c. könyve (Duna International Könyvkiadó Kft. – 2008)
Szőlősi Adrienn