Sárga árvacsalán (Lamium galeobdolon)

Nedves talajú erdőkben, árkok partján, kerítések mentén, cserjésekben, árnyékos, nedves helyeken nő mindenhol, ahol a csípős csalán is megterem.
Április-májusban virágzik, hegyvidékeken később is. Hosszú gyökértörzse 50 cm magas egyenes szárat hajt, levelei keresztben állnak átellenesen, tojásalakúak, fűrészelt szélűek, a virágai a levélhónaljakban álörvökben helyezkednek el. Levelét és virágját gyűjtjük. Hasonlóan a sárga árvacsalánhoz, a fehér árvacsalán(Lamium album) is kitűnő gyógynövény. Májustól októberig virágzik. Árnyékos, friss gyomtársulásokban, utak mentén találjuk. Leveleit és főként a virágját gyűjtjük.
A belőle készült tea segít a nőknek súlyosabb altesti, menstruációs panaszok esetén; ha napközben két csészével megiszunk belőle.
Vértisztító hatású, használ ideges álmatlanság ellen, és a legkülönbözőbb női bajokon segít.
Különösen a fiatal lányoknak és a hosszasan altesti bántalmakban szenvedő nőknek kellene nagyon megbecsülniük. A sárga árvacsalán virágját és levelét hasonló panaszok esetén alkalmazhatjuk, különösen vizelési zavarok, hólyagpanaszok, csípős vizelet, súlyos vesebetegség és szívödéma esetén. Emésztési zavarok, görvélykór (skrofulózis) és bőrkiütések ellen a virágját alkalmazzuk. Ilyenkor egy csésze tea fogyasztandó délelőtt. Fekélyekre és visszerekre teafőzetes borogatást rakjunk.
A sárga árvacsalánt idős emberek hólyagbénulására ajánlom elsősorban, de a hólyag meghűlése és vesegyulladás esetén is.
Nagyon jót tesz a teafőzetével készített ülőfürdő. Gyógyíthatatlan vesezsugor, vizelési ingerrel járó vesegyulladás és művesekezelés esetén nagyon jó eredményt ad a sárga árvacsalán, a közönséges galaj és az aranyvessző egyenlő arányú keveréke. Ha nem kapható sárga árvacsalán, a fehér csalán is megteszi.

FELHASZNÁLÁSI MÓDOK
Teafőzet: 1 púpozott teáskanálnyi sárga árvacsalánt adunk 1 liter vízhez. Csak forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.
Borogatás: 3 púpozott teáskanállal 1 liter vízhez, forraljuk, rövid ideig állni hagyjuk. A főzettel benedvesítjük a kendőt, és meleg borogatásként használjuk.
Teakeverék: sárga árvacsalánt, közönséges galajt és aranyvesszőt 1:1 arányban összekeverünk. Ebből a keverékből egy púpozott teáskanálnyit adunk 1 liter vízhez. Forrázzuk.

Forrás: Maria Treben- Egészség Isten patikájából
Kiadó: Duna Könyvklub Kft. Minden jog fenntartva
Képek: Maria Treben- Gesundheit aus der Apotheke Gottes

Megosztás:

További gyógynövények

Zsálya (Salvia officinalis)

Az ajakosvirágúak családjába tartozó növény, amelyet orvosi zsályának vagy kerti zsályának neveznek, Dél-Európából származik és minálunk kertekben termesztik. 30-70cm-re nő meg, lila virágai örvszerűen helyezkednek

Veronika (Veronica officinalis) Orvosi veronika

Amikor annak idején a rómaiak megszállták a germánok által lakott területeket, megismerkedtek a tősgyökeres germánok által legtöbbre becsült gyógynövénnyel, a veronikával. „Minden bajra jó orvosságnak”

Vérehulló fecskefű (Chelidonium május)

Ha az ember tudja, hogy régi füvészkönyvekben hányféle néven említik a vérehulló fecskefüvet – a magyar elnevezések közül a gódirc,cinadó, vereslőfű, aranyfű sokat sejtet-, akkor

Tavaszi kankalin (Primula officinalis)

A kankalinfélék családjába tartozó növény aranysárga virágzata mézszerű, kellemes illatot áraszt. A levélrózsa közepéből kiemelkedő virágzati kocsány 10-20 cm magas, rajta a virágok ernyőbe csoportosulva

Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris)

Ezt a mindenütt, utak mentén, réteken, ugarföldeken, árkokban, bozótosokban,szántóföldeken és veteményeskertekben előforduló, értékes gyógynövényt általában kellemetlen gyomnak nézik. Alighogy felhalmozódik valahol egy földrakás, különösen építkezések

Papsajtmályva (Malva neglecta-M. vulgaris)

A nagylevelű vagy erdei mályvának is többféle elnevezése él a nép ajkán; nagypapsajt,csúszóka, füdzőrózsa. Éppúgy gyógynövény, mint a kerek vagy kislevelű mályva, vagyis a papsajtmályva,