Maria Treben előadásai – 2. kötet.
Maria Treben az „Isten patikáriusa” valóságos bőségszarut kinál a megelőzéshez, a kezeléshez és a gyógyításhoz, kezdve a serdülő lányok gondjaitól egészen a változás évéig. Könyve az egészséges életmód és gyógyulás iránytűje napjaink asszonyai, leányai számára. A receptúrákon kívül a szerző értékes tanácsokkal szolgál a gyógynövények felismeréséhez, gyűjtéséhez és tárolásához, nemkülönben a teakeverékek és egyéb házi szerek összeállításához.
“Mennyi asszony kímélhetné meg magát a bajoktól, ha időnként elfogyasztana egy csésze cickafark teát!”- mondotta Sebastian Kneipp atya.
A könyv kötése: puhakötéses
Részlet a könyvből
VISSZÉRTÁGULAT
Főleg az 55. életév után hajlamos rá a női szervezet. Akkor keletkezik, amikor a vénában áramló vér útját szabályozó billentyűk már nem működnek jól. Olykor egy veleszületett kötőszöveti gyengeség is hozzájárul. A vér nem áramlik kellőképpen , meg-megreked, s ezáltal kiduzzasztja az érfalat. Ha ez gyakran fordul elő, a tágulatok állandósulnak. Megtekerednek, s csomókat képeznek. Annál, aki állva dolgozik, vagy fogamzásgátlót szed s egyúttal dohányzik, nagyobb a visszértágulat bekövetkezésének valószínűsége. Az első tünetek az izomgörcsökből eredő fájdalmak. Véres folyadék lép ki, a bőr barnás színt ölt és látszólag megvastagodik. A kitágult erekben akár egy liter vér összegyűlhet s ez természetesen hiányzik a szervezet háztartásából. Esik a vérnyomás, szédülés, gyengeségi rohamok, szívpanaszok fordulnak elő. Minthogy a véráram lelassul, nő a vérrögösödés veszélye. Visszérgyulladások következhetnek be. Az ún. “varikózus tünetcsoport” megnyilvánulásaként megdagad a boka és a lábszár. A vizenyő külső jele, hogy a duzzadt részt ujjunkkal benyomjuk, a mélyedés egy ideig látható marad. A szövetek bevérzése, az alszár bőrének elkérgesedése, duzzanata, vagy kiütések egyaránt előfordulhatnak. Legokosabb megelőzni a bajt, méghozzá fiatal korban: korlátozni a dohányzást, sokat mozogni, lábtornát végezni, egészséges cipőt hordani.
Nadálytő-ülőfürdő: A fekete nadálytő friss vagy szárított leveléből 20 dkg-ot 12 órán át 5 liter hideg vízben áztatunk. A kivonatot fölmelegítjük, leszűrjük, s a fürdővízhez öntjük. Annyi víz legyen a kádban, hogy a veséket ellepje. 20 perces fürdő után megtörölközés helyett fürdőköpenybe burkolózva egy óráig az ágyban izzadni kell.
Apróbojtorján-kenőcs: Minden nap megkenjük a kenőccsel a visszeres lábikrát. Egy lábasban felhevítünk 25 dkg tiszta sertészsírt. A forró zsírba két teli marék virágot, szárat, levelet szórunk. Hagyjuk felhabzani, közben erősen kavargassuk, majd vegyük le a lábast a tűzről. Éjjel a főzet hüljön ki. Másnap újból fölmelegítjük, s tiszta lenvásznon nyonjuk át. A növényi részek kisajtolásából kapott kenőcsöt zárható üvegekbe töltjük. A kendőben visszamaradt, kipréselt növényi részeket nyomban borogatásként a lábikrára tehetjük; a kenőccsel napontavastagon bekenjük a lábikrákat.
Árvacsalán-borogatás: A fehér- vagy sárgavirágú árvacsalános borogatás további gyógymód Isten patikájából a visszeres lábakra. Három púpozott kanál árvacsalánt fél liter vízzel leforrázzunk. Fél percig állni hagyjuk. A főzetbe vásznat merítünk, s a meleg borogatást a lábikrára helyezzük. (Meleg borogatást csak akkor alkalmazhatunk, ha nem áll fenn visszérgyulladás a legcsekélyebb mértékben sem!)
Értékelések
Még nincsenek értékelések.