Megtalálható fenyvesekben, bükkösökben, gyertyánosokban, ahol az erdőalját szőnyegszerűen borítja be világoszöld leveleivel és apró, fehér virágaival. Látványa szívet derítő. Gombászás közben olykor lehajolok egy-egy levélért és megeszem. Virágait kisebb mennyiségben gyűjtöm egy teakeverékhez, amelyet később ismertetek. A madársóskát nem szárítjuk, kizárólag frissen használjuk.
Megszünteti a gyomorégést, az enyhébb máj- és emésztési zavarokat. Ezek ellen a panaszok ellen napi két csésze hideg teát kell inni. Sárgaságnál, vesegyulladásnál, bőrkiütéseknél és féregűzéshez ugyanennyi teát fogyasztunk melegen.
A népi gyógyászat a madársóska frissen préselt levét ajánlja kezdődő gyomorrák, rákszerű belső és külső fekélyek és daganatok ellen. A friss levet turmix-géppel állítjuk elő. Óránként 3-5 cseppet fogyasszunk ebből vízben vagy gyógyteában.
A rákszerű külső fekélyeket közvetlenül bekenjük vele. Az ún. reszkető bénulás vagy Parkinson- kór esetén óránként 3-5 cseppet vegyünk be a léből forrázott cickafarkteában, külsőleg pedig a hátgerinc bedörzsölésére használjuk. A hígítást és az adagolást mind a gyomorrák, fekély, daganat, mind a Parkinson- kór esetén lelkiismeretesen be kell tartani.
FELHASZNÁLÁSI MÓDOK
Teakészítés: 1 evőkanál friss levelet 1 liter vízzel leforrázunk, rövid ideig állni hagyjuk.
Friss lé: megmossuk a leveleket és kiturmixoljuk a levét.
Zsálya (Salvia officinalis)
Az ajakosvirágúak családjába tartozó növény, amelyet orvosi zsályának vagy kerti zsályának neveznek, Dél-Európából származik és minálunk kertekben termesztik. 30-70cm-re nő meg, lila virágai örvszerűen helyezkednek